Fluoridace pitné vody má své zastánce i odpůrce. Zastánci argumentují tím, že v oblastech s fluoridovanou vodou došlo k poklesu výskytu zubního kazu u dětí. Uvádějí také, že koncentrace fluoridů používané v laboratorních studiích, které ukazují na toxické účinky fluoridů, jsou desetkrát až stokrát vyšší, než koncentrace zjišťované v tekutinách a tkáních lidského těla a že toxické účinky fluoridované vody se nemohou in vivo projevit. Avšak v zemích s vysokou zátěží životního prostředí fluoridy, jako jsou např. USA, Kanada, Čína a Indie, již byl zaznamenán negativní vliv jeho dlouhodobého působení na zdraví celé populace.
Mezi širokou veřejnosti existuje názor o užitečnosti a nezbytnosti fluoridů v prevenci zubního kazu. Tento článek přináší přehled o potenciálních neurotoxických účincích nadměrného příjmu fluoridů a upozornění na to, že takový stav může způsobit dlouhodobá konzumace minerálních vod.
Silné zemětřesení v Japonsku provázené tsunami a následným ohrožením japonských jaderných elektráren vyvolalo na celém světě kromě vlny solidarity s postiženým japonským obyvatelstvem také strach z radioaktivního záření. Jsme u nás připraveni takovému nebezpečí čelit?
Nový typ chřipky s názvem prasečí chřipka, vyvolal poplach mezi epidemiology a zdravotníky. To proto, že se objevila asociace se situací v roce 1918, kdy chřipkový virus stejného typu šířený vojáky vracejícími se z bojišť první světové války, způsobil pandemii chřipky nazvané španělská a smrt dvaceti milionů lidí. Jaké je nebezpečí spojené se šířením a nákazou virem prasečí chřipky A H1N1 v současné době? Existují bezpečné způsoby, jak se mu bránit?
Mezi širokou veřejnosti existuje názor o užitečnosti a nezbytnosti fluoridů v prevenci zubního kazu. Tento článek přináší přehled o potenciálních neurotoxických účincích nadměrného příjmu fluoridů a upozornění na to, že takový stav může způsobit dlouhodobá konzumace minerálních vod.
Omezování cukru je v péči o zdravé zuby pravidlem číslo jedna. Pokles kazivosti zubů je zpravidla spojován s poklesem spotřeby cukru a zvýšenou hygienou. Avšak cukr je v posledních desetiletích nahrazován ve stovkách potravin umělým sladidlem aspartamem. Jsou snad potraviny s aspartamem zdravější? Vědci i lékaři přesvědčivě dokazují, že aspartam je sladkost, která poškozuje zdraví a zabíjí.
Na základě údajů z USA, Kanady, Evropy a z jižní polokoule neexistuje žádné oprávnění k masivnímu očkování proti viru H1N1 nedostatečně vyzkoušenými vakcínami.
Mezi širokou veřejnosti existuje rozšířený a pevně zakotvený názor o užitečnosti a nezbytnosti fl uoridů v prevenci zubního kazu, podporovaný jak rozsáhlou osvětou ze strany dentistů a pediatrů, tak především rozsáhlou reklamní kampaní výrobců zubních past. Mnohé státy zavedly krátce po 2. světové válce fl uorizaci pitné vody, aby zajistily zdravé zuby novým generacím. Fluorizace pitné vody však má své zastánce i odpůrce.
Fluoridy se používají v prevenci zubního kazu již 50 let. Zatímco oficiální medicína a zdravotnická osvěta deklarují, že výsledky epidemiologických studií přesvědčivě dokumentují účinnost solí fluoru při snižování kazivosti zubů (1), v poslední době můžeme sledovat na stránkách odborných zahraničních časopisů rozsáhlé diskuze, které se spíše kloní k názoru, že suplementace solemi fluoru není žádoucí a může být lidskému zdraví nebezpečná.