Vápníková lež: Megadávky vápníku a drog na „posílení“ kostí jsou nebezpečné! Přirozený recept, jak neskončit v padesáti na vozíku, je levný a jednoduchý

Autor: Erika Hájková | Publikováno: 12.5.2014 | Rubrika: JAK ŽIJEME
Ilustrace

Řídnutí kostí trápí velké procento naší populace. Podle statistik osteoporózou trpí zhruba tři čtvrtě milionu Čechů – pozoruhodné číslo na to, že byla jako nemoc „oficiálně uznána“ teprve před deseti lety. Je osteoporóza umělým pojmenováním, které „vyrobilo“ další nemoc, na niž nám mohou lékaři předepisovat drogy, či je skutečným problémem?

 PP

Je nutno říci, že osteoporóza je do jisté míry – ale pouze do jisté míry – přirozeným průvodním jevem stárnutí, při němž se tělesná hmota „ředí“ či naopak různě sesedá a tvrdne. Faktem ale je, že řídnutí kostí, postihující především ženy, začíná trápit čím dál více i mladší populaci. „Nejhůře“ jsou na tom naše kyčelní klouby a páteř – ne ani tak proto, že by se nemoc vyhýbala ostatním kostem, ale především proto, že jejich následné zlomeniny či špatná funkce výrazně limitují náš život.

Přímý důsledek životního stylu

Není tedy divu, že se osteoporóza stává častým tématem i mainstreamových rubrik o zdraví, jak je názorně vidět třeba v tomto nedávném článku. Většinou se dozvíme obecně známá „moudra“, jako že nemoc souvisí s úbytkem vápníku a máme se tedy pravidelně pohybovat a pít hodně mléka.

Nic proti – někomu snad takové doporučení (náhodou) pomůže. Nicméně, jak vysvětluje mezi jinými americký lékař dr. Mercola, to samo o sobě nestačí – a může dokonce uškodit. Stejně nebo podobně hovoří i další terapeuti. Osteoporóza je „přirozeným“ důsledkem nezdravého životního stylu, nedostatku pohybu, špatné výživy a nejspíše i „promoření“ populace hormonální antikoncepcí. Dobrou zprávou ovšem je, že naprosto přirozenými metodami se dá proti osteoporóze též bojovat. Často mnohem lépe, než umělými drogami.

Skákat jako blecha

Jak píše dr. Mercola, vysloveně škodlivá je praxe, kdy jsou pacientům lékaři „polopreventivně“ doporučovány potravinové doplňky, obsahující vysoké dávky vápníku, nebo hůře, totéž v kombinaci s drogami jako Fosamax, Actonel nebo Boniva. Ty mají sice za úkol podporovat hustotu kostí a tedy jejich zdraví, ve skutečnosti však v seznamu jejich vedlejších účinků najdeme právě zlomeniny!

V zásadě však, jak dr. Mercola vysvětluje, potřebujeme pro zdraví svých kostí především několik minerálů a vitamínů. Jsou jimi vápník, vitamín D, vitamín K2 a hořčík. Především poslední dva jsou naprosto zásadními a často opomíjenými ingrediencemi.

Co doporučuje Dr. Mercola  jako prevenci? Především jednu důležitou „ingredienci“ – pohyb. Vysvětluje, že důležité pro zdraví kostí jsou zásadní zátěžová cvičení: „Dobrá cvičení na zátěž, která můžete provozovat, jsou například výpady střídavě oběma nohama – samozřejmě ale záleží na vaší současné kondici a zdravotním stavu. Běh a skoky také pomáhají, stejně jako posilování.

Deník New York Times nedávno napsal: ‚Sprinty a skoky jsou nejjednodušší a nejprozkoumanější kategorií cvičení na doskok. Nedávná studie ukázala, že ženy mezi 25 a 50 lety, které skákaly „bleší skoky“ v sériích alespoň po deseti skocích, a to dvakrát denně čtyři měsíce, si významně zlepšily hustotu kostí kyčelních kloubů. Jiná, důkladnější studie z roku 2006 ukázala, že ženy, které posilovaly se zátěží, si zlepšily hustotu kostní hmoty v páteři zhruba o dvě procenta vzhledem ke kontrolní skupině, zvláště pokud se posilování zaměřilo jak na torzo, tak na nohy. Ženy, jejichž trénink se zaměřil pouze na nohy, tolik hustotu kostí nezlepšily.“

Třesení je lék

Článek z New York Times, který cituje dr. Mercola, je typickým příkladem „překvapivého“ zjištění mainstreamu, jenž právě prostřednictvím drahých lékařských studií pochopil, že lidské tělo prostě potřebuje pohyb. Jak to však udělat, pokud nejste stoupenec běhání, popřípadě „bleších skoků“ a přesto chcete mít zdravé kosti?

PP koláž

Čtěte ZDE: Zmatek v hlavách: Co je pro zdraví důležité? Co je nebezpečné? Měli bychom vůbec užívat vitaminy? Způsobuje mléko rakovinu?

Možností je několik. Doktor Mercola sám navrhuje jako výtečnou alternativu i pro starší ročníky takzvaný PowerPlate. Tento přístroj pracuje na principu jemných vibrací všemi směry, čímž nutí svaly i šlachy a kosti ke spolupráci. Jak říká, „v jedné studii z roku 2004 byly po dobu šesti měsíců sledovány ženy po menopauze. Vibrační trénink celého těla jim hustotu kostí v kyčlích skutečně zlepšil, zatímco obvyklý trénink pouze zpomalil průběh řídnutí kosti. Nedávná studie z roku 2013 pak ukázala, že ženy, které cvičily na vibrační platformě pět minut denně tři dny v týdnu po dobu šesti měsíců si zlepšily hustotu páteřních obratlů o dvě procenta vzhledem ke kontrolní skupině. Ta necvičila a za stejnou dobu zaznamenala úbytek zhruba 0,5% v hustotě kostní tkáně.“

Používejte je, nebo...

Terapeutka čínské medicíny Jana Hollanová k tomu dodává: „Pro kosti platí  jednoduché pravidlo, je vlastně stejné pro všechny naše fyzické i psychické schopnosti a „dary“ – ‚use it or loose it‘, tedy – co nepoužíváte, o to přijdete. Pravidelný pohyb je naprostou nezbytností, a to již od třicátého roku výše. Pokud se však necítíte ani na běh, ani na vibrační platformy, dobrou službu vám udělá i třicet minut rychlé chůze denně.

To samo o sobě stačí rozproudit energii v těle. Výtečné je také čínské cvičení čchi-kung, které pomáhá obnovit hluboké svalstvo, kosti i celkovou vitalitu organismu. Mimochodem, zažila jsem pána, který si cvičením čchi-kungu a taiči zlepšil artózu v kyčli tak, že za půl roku „kveruloval“, že nezvládne kopy, při nichž se noha zvedá do výše ramene – a to původně nemohl téměř vůbec chodit! To se samozřejmě bavíme o kloubu, ne kosti, ale i na ně cvičení účinkuje stejně příznivě.

Výživa je zásadní

Nezbytností je však také správná výživa. Nikoli ve smyslu pravidelné konzumace mléka – to čínská medicína totiž obecně příliš nedoporučuje. Potravin s vysokým obsahem vápníku je však mnoho: například mák a sezam vám udělají v tomto ohledu výbornou službu. Důležitá je však skladba diety jako takové – vyvážená strava. Tu samozřejmě musíte konzultovat s čínským lékařem či terapeutem, protože je nutné ušít vám jídelníček takzvaně ‚na tělo‘. Zásadní je rovněž organismus nepřekyselit – pokud v těle panuje kyselé prostředí, organismus se rovnováhu pokouší obnovit pomocí minerálů – mimo jiné z kostí.“

Nutnost dbát na to, co jíme, potvrzují i jiní terapeuti: podle jedné z populárních teorií je to například přílišná spotřeba bílkovin, co působí nerovnováhu, jež v konečném důsledku vede k osteoporóze. Jiní lékaři a léčitelé však naopak doporučují konzumaci živočišných produktů (samozřejmě ve zdravé míře), neboť jsou to právě ony, které našemu tělu dodávají zásadní vitamín K2.

Vápníková lež

Souhlasí s tím i Dr. Mercola, který píše: „Kromě cvičení je to i dieta, která vám může doslova ‚postavit nebo rozbít‘ kosti. Jenže většina konvenčních zdrojů vás přesvědčuje, abyste do sebe ládovali další vápník, a proti takovému postupu existují přesvědčivé důkazy. Ve skutečnosti se vaše kosti skládají z řady různých minerálů a pokud se soustředíte jen na vápník, vlastně riskujete, že si kosti oslabíte a svou osteoporózu zhoršíte.

Jedna výtečná kniha, Kalciová lež od dr. Roberta Thompsona, se zaměřuje na to, proč tomu tak je. Je zajímavé, že dr. Thompson navrhuje jako praktický doplněk, kterým nejlépe podpoříte své kosti hlavně přírodní, průmyslově nezpracované soli – třeba Himalájskou sůl, která vám dodá množství stopových prvků.“

PP koláž

Čtěte ZDE: Levný zázrak: Nemocní jsme téměř všichni, ale řešení je přitom velmi jednoduché: jezme hořčík!

V zásadě však, jak dr. Mercola vysvětluje, potřebujeme pro zdraví svých kostí především několik minerálů a vitamínů. Jsou jimi vápník, vitamín D, vitamín K2 a hořčík. Především poslední dva jsou naprosto zásadními a často opomíjenými ingrediencemi – vitamín K2 totiž reguluje ukládání vápníku na správných místech, tedy v kostech, a nikoli například v cévách, kde osobám, které se snaží „klasickým“ způsobem zvládnout řídnutí kostí, může způsobit až oběhové problémy a srdeční příhody, a hořčík je zase důležitým stopovým prvkem, který většině z nás kvůli problematickému stravování akutně chybí.

Není to banalita

Existuje však ještě třetí prvek, zásadní pro zdravé kosti: přirozený životní styl jako takový. Jak vysvětluje Jana Hollanová: „Osteoporózou trpí ženy, jejichž těla jsou doslova „vytunelována“ životním stylem, který vedou. Řečeno terminologií čínské medicíny, absolutně jim chybí jin. Ne, že by osteoporóza či nedostatek jinu byly jen doménou žen, ale u žen je to o to smutnější, že jin je jejich přirozeným „elementem“, neboť jde vlastně o ženský princip, „ženskost“ jako takovou. Kromě stravy k tomuto fenoménu přispívá i stres: málo času na sebe, vše pro druhé, absurdní nároky moderní společnosti, kdy žena jak vydělává, tak se od ní očekává role dokonalé hospodyně a milenky... a pak samozřejmě „zdravotnické atomové pumy“ typu hormonální antikoncepce – i ty mohou mít své děsivé dopady.“

To ostatně potvrzují i mainstreamové zdroje. Jen se o tom obvykle žena nedozví v ordinaci gynekologa, kde je nepřirozená pilulka vychvalována jako „nejlepší moderní vynález pro ženy od dob automatické pračky“. Skákání „jak gynekolog píská“ bohužel nebude tím typem skákání, který může zajistit zdravé kosti.

Co tedy dělat proti další z „moderních epidemií“? Recept je jako vždy jednoduchý, stále stejný, ale zdaleka ne banální, stejně jako není vůbec banální onemocnění samo: Důležité je najít si dostatek času na sebe, hodně pobývat venku na sluníčku, které zajistí dostatek vitamínu D, jíst zdravou dietu, nejlépe na tělo ušitou od rozumného terapeuta, a pravidelně se hýbat.

Jenže ani jeden z těchto receptů není možné prodávat jako mohutnou reklamou podpořený produkt farmaceutického průmyslu...

PP

 

převzato z protiproud.parlamentnilisty.cz

 

čtěte také:

 

Levný zázrak: Nemocní jsme téměř všichni, ale řešení je přitom velmi jednoduché: jezme hořčík!

 

CO SE STANE NAŠEMU TĚLU PO KONZUMACI COCA COLY?

Klíčová slova: zdraví  | přírodní medicína  | soběstačnost
7992 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Chorvatský prezident s Evropskou komisí vyběhlMaďarsko vetovalo účast EU na summitu demokracií pořádaném USA

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Komouši, trockisti a renegáti. Zamyšlení Štěpána Kotrby za Petrem Uhlem a levičáky dvacátého stoletíFederalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny