5 nejlepších cest, jak zabránit depresi přirozenou cestou

Autor: AC24.cz | Publikováno: 24.3.2014 | Rubrika: JAK ŽIJEME
Ilustrace

1. Dostatečně spát

Nic vás nedostane do špatné nálady tak efektivně, jako celonoční bdělost, snad je horší jen neklidný a přerušovaný spánek. Dle výzkumů je pravidelné vyrušování během spánku spojené s depresemi. Naopak znovunastolení správného spacího řádu obnoví dodávky melatoninu, což má naopak efekt anti-depresivní!

Ať už se potýkáte s vážnou depresí nebo si jen chcete zlepšit náladu, zlepšení vašeho spánku je důležitý první krok. Choďte spát pokud možno každý den ve zhruba stejnou dobu, vypněte všechny obrazovky dříve než běžně, a dopřejte si před tím nějaké to světlo, obzvlášť pokud jste ho předtím třeba z pracovních důvodů neměli dostatek.

2. Cvičit

To už jste nejspíš někde slyšeli, ale je dobré si uvědomit, že kromě zlepšování kompletního zdravotního stavu má cvičení pozitivní efekt i na náladu. A to nemusíte zrovna běhat maratony, abyste se dočkali citelných výhod cvičení.

V nedávné studii umístili výzkumníci pacienty trpící depresí na rotopedy, měříc jejich subjektivní symptomy a hladinu stresových hormonů v těle před cvičením a po cvičení. Zjistili, že po pouhých 15 minutách cvičení se u pacientů snížily jak projevy deprese, tak významným způsobem i úroveň stresového hormonu.

3. Starat se o hladinu cukru v krvi

Stalo se vám někdy, že jste snědli nějaký zákusek, a přineslo vám to akorát další hlad a špatnou náladu o hodinu později? Co vyskočí nahoru, musí také spadnout. Prudký nárůst hladiny cukru v krvi, následovaný stejně prudkým pádem je jednosměrnou jízdenkou do špatné nálady. Podle jedné studie může mít cukr důležitější roli v depresi, než se původně domnívalo. Výzkumníci analyzovali data z 6 států a všimli si důležité spojitosti mezi konzumováním cukru a mírami deprese.

Ať už tedy válčíte s pravou depresí či se jen chcete vyhnout odpoledním výpadkům, klíč může být v regulaci cukru v krvi. Ujistěte se, že jíte pravidelně a vyváženě a přitom si ve stejné pravidelnosti dopřáváte i kvalitní proteiny.

4. Jezte zdravé tuky

Máte v jídelníčku například dostatek ryb? Výzkumníci též přišli na to, že přijímání omega 3 kyselin (ty, jež nalezneme v lososech, sardinkách či pstruzích) pomáhá při redukci symptomů deprese. Dalším vynikajícím zdrojem omegy 3 jsou lněná semínka či vlašské ořechy.

5. Nalezněte svou životní vášeň

I když jíte zdravě, spíte dostatečně a do toho ještě cvičíte, nic nezlepší vaší náladu více než vědomí, že děláte něco smysluplného. Podle Blue Zones žijí lidé, kteří si jdou za svým smyslem či cílem, v průměru o 7 let déle než ti, co v životě žádný smysl nenásledují.

Ve studii, zahrnující starší pacienty v Japonsku, výzkumníci zkoumali způsoby života, jakým jednotliví účastníci výzkumu žili. Ti, kteří během svého života cvičili, jedli zdravě a měli plno koníčků, byli obvykle ti, kteří netrpěli žádnými symptomy deprese. Nalezení svého smyslu či život oddaný svým koníčkům, cílům a vášním vylepší vaší celkovou náladu a sníží risk příchodu depresí.

 

 

 

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: mindbodygreen.com

 

čtěte také:

 

Jste pokusná myš? Rafinovaný cukr není jen nezdravý. Je mnohem nebezpečnější, než většina lidí soudí

 

Máme pít kávu, nebo je nebezpečná? Proč není dobrý nápad prolévat si ledviny? A jediný nápoj, který je současně jednoduchou cestou ke zdraví

Klíčová slova: zdraví  | přírodní medicína  | soběstačnost
4794 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Chorvatský prezident s Evropskou komisí vyběhlMaďarsko vetovalo účast EU na summitu demokracií pořádaném USA

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Komouši, trockisti a renegáti. Zamyšlení Štěpána Kotrby za Petrem Uhlem a levičáky dvacátého stoletíPoslankyně SPD se začala zajímat o Vojtěchovy covidové zakázky za miliony. Takto dopadla
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny