Zubní pasta: Povolená televizní reklama na rakovinu. Pokud chceme mít zdravé zuby, poučme se od Indiánů a jezme maso!

Autor: Erika Hájková | Publikováno: 16.2.2014 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

Zuby máme v průběhu života nanejvýš dvoje. I proto jsme ochotni hodně investovat do jejich zachování a zdraví. Moderní zubařská péče nepochybně k tomuto cíli směřuje: Nikdo nepopírá, že zbavit zuby kazů, které se již vyskytly, případně zaléčit kořenové kanálky a další problémy v ústní dutině, je správná cesta. Může významně přispět nejen k celkové pohodě, ale i celkovému zdravotnímu stavu. Neléčené problémy v ústech mohou podle mnohých vědců a naturopatů přispět k tak závažným onemocněním, jako je rakovina. Ale to je v zásadě známá věc.

Temná zákoutí zubní hygieny

Jenže i zdánlivě zcela bezproblémové odvětví moderní medicíny, jako je zubní lékařství a zubní péče, má svá úskalí a problematická zákoutí. Skutečně „starat“ se o své zuby může totiž znamenat něco zcela jiného, než je nám od dětství denně vtloukáno do hlav.

PP

Péče totiž zdaleka nekončí výměnou plomb obsahujících kancerogenní a neurotoxické aluminium za nové, bezpečnější. Riziko mohou představovat i mnohé zubní pasty. A nejen ony. I ústní vody a zubní nitě nám mohou škodit. Nečistit si zuby a uplatňovat „pštrosí politiku“ však také není řešením. To leží úplně jinde – a je známo již více než šedesát let.

Obřad čištění a kloktání

Jak píše server naturalnews.com: „V moderním světě je nám sdělení, že si musíme zuby čistit kartáčkem, mezizubní prostory nití a na závěr si důkladně „zazpívat“ při kloktání ústní vodou, denně předkládáno málem jako Písmo svaté. Nezávisí-li na tom – podle většinového mínění – náš život, pak určitě stav našich zubů.“

V Čechách je situace o něco odlišná. Velká část české populace se dosud o své zuby nestará – podle statistik zhruba dvě třetiny Čechů nechodí pravidelně k zubaři. Nicméně ona třetina populace, která se starat chce, si ze zmiňovaných rutinních úkonů často dělá téměř „obřad“, který vykonává několikrát denně. Především pro ně je pak užitečné poznamenat, že zubní pasty i ústní vody zdaleka nejsou tak bezpečné, jak si zřejmě většina z nás představuje.

Pasta a štítná žláza

Zubní pasty především obsahují fluor, o jehož „přínosech“ pro lidské tělo jsme již na Protiproudu informovali. Tím však výčet látek, nebezpečných pro náš organismus, nekončí. Další nebezpečnou složkou, jíž se honosí nejoblíbenější zubní pasty, je například triclosan.

PP koláž

Čtěte zde: Zabijácká zubní pasta: máme se mít na pozoru před fluorem v našich ústech?

Tato chemická sloučenina je vědci podezřívána z narušování funkce štítné žlázy a dalších žláz s vnitřní sekrecí. Dávno nejde jen o „teorii několika šílených naturopatů“, důkazem čehož budiž, že si odstavec o negativních zdravotních účincích triclosanu našel cestičku i do moderní „Encyklopedie Brittaniky“ – Wikipedie.

Koktejlový efekt

I jinde se však dočteme, že triclosan reaguje s dalšími látkami za vzniku dioxinů a chloroformu. Teorie o nebezpečnosti těchto látek pro lidské zdraví se různí. Populární teorie praví, že například množství chloroformu, uvolněné ze zubní pasty, je příliš malé na to, aby způsobilo poškození zdraví.

Musíme však vzít v úvahu „koktejlový efekt“: většina z nás je vystavena stovkámchemických látek denně a jejich vzájemné reakce je prakticky nemožné předvídat. Triclosan je mimo zubních past obsažen mimo jiné v mýdlech. Tam byly jeho účinky zkoumány například studií, provedenou v roce 2007 Fakultou veřejného zdraví University v Michiganu. Podle ní nemá triclosan lepší „mycí účinky“ než běžné mýdlo. Zato je ale podstatně nebezpečnější.

Rakovina v tubě

Třetí potenciálně smrtící složkou mnoha populárních zubních past je laurethsulfát sodný (bývá označován sodium laureth sulfate, případně SLS, SLES), který je podle naturalnews.com konatminován dioxiny a rovněž reaguje s ostatními látkami obsaženými v zubní pastě za vzniku nitrosaminů. Tato skupina chemických látek je pokládána za silně rakovinotvornou.

Čtěte dále: Chutná sladce, ale je nebezpečný. Chcete vědět, co vše může oblíbené sladidlo ve vašem těle způsobit?

Kromě zmíněných tří „hvězd“ ovšem mnohé zubní pasty obsahují další rizikové faktory – především umělá sladidla a další příchutě, eventuálně barviva. I další prostředky péče o zuby mohou obsahovat nebezpečné látky: podle některých vědeckých studií mohou ústní vody s vysokým obsahem alkoholu přispívat ke vzniku rakoviny ústní dutiny. Taktéž zubní nitě mohou být potaženy „nezdravým“ voskem, přispívajícím k rakovině.

Strčit hlavu do písku?

Co tedy dělat? Nečistit si zuby? To asi není řešením. Existuje však řada produktů, obsahujících pouze přírodní či organické složky. Známými jsou ajurvédské zubní pasty, které jsou k dostání v řadě obchodů s přírodními produkty. I řada  západních firem vyrábí zubní pasty, které vyhovují těm nejpřísnějším nárokům na bezpečnost a kvalitu. Namísto „sporných“ zubních nití je lepší používat mezizubní kartáčky.

Čtěte také: Vzkaz od amerických indiánů: Pro zdraví jezte pouze české ovoce a českou zeleninu!

Kromě čištění však existuje ještě mnohem důležitější složka pro zdraví zubů. Tou je pochopitelně strava. Je dobře známo, že indiánům a dalším přírodním národům se zuby téměř nekazily. Samozřejmě, že tito lidé žili v čistém prostředí a sami byli čistí – míněno emocionálně, čistí a prostí. Jakkoli tyto spojité nádoby nelze oddělit, je každopádně pravdou, že specifická „indiánská dieta“ naším zubům prospívá.

Dieta podle indiánů

Pionýrem ve  zkoumání vlivu stravy na lidský chrup byl zubní lékař z Clevelandu, dr. Weston Price. Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století, kdy to ještě bylo možné, navštívil mnoho izolovaně žijících komunit přírodních národů i vesnic v odlehlých oblastech Evropy.

Výsledky byly jasné: stravovací návyky těchto národů a komunit měly leccos společného. Dieta prostých vesničanů a „divochů“ obsahovala až čtyřikrát více vitamínů rozpustných ve vodě a až desetkrát více vitamínů rozpustných v tucích, než dieta moderního Američana doby dr. Price (o té naší nemluvě).

Divoši vědí, co je dobré

„Primitivní“ stravovací návyky přinášely tělu důležitý prvek, jenž dr. Price nazval „aktivátor X“. Dnes se soudí, že jde o vitamin K2. Tradiční kultury rovněž měly vysoký přísun esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6.

Zdá se, že „divoši“ instinktivně věděli, že bez vitamínů a esenciálních mastných kyselin, které jsou obsaženy v masu, mléce, vejcích, vnitřnostech a zvířecím tuku, jež jsou dnes považovány za nezdravé, není možné správné vstřebávání minerálů v organismu. Maso tedy – bráno z této perspektivy – je  dokonce velmi zdravé. Nicméně tradiční kultury vždy konzumovaly některé části své masité „diety“ syrové. Podstatné je však celkové složení stravy.

 

Zdravé stravovací návyky podle dr. Price jsou tyto:

 • Jezte zdravé, průmyslově nezpracované potraviny.
 • Jezte hovězí, jehněčí, zvěřinu, vnitřnosti, drůbeží maso i vejce od zvířat z volného výběhu v dobrém prostředí (malé farmy).
 • Jezte divoké ryby a škeble, ne však ty chované na farmách.
 • Jezte plnotučné mléčné výrobky od krav z malých farem, pokud možno v rawkvalitě, tedy nepasterované, a/nebo kvašené (fermentované): plnotučné jogurty, kefír, sýry.
 • Hojně užívejte zvířecí tuk, především kvalitní máslo.
 • Používejte pouze tradiční rostlinné oleje: extra panenský olivový, za studena lisovaný sezamový, lněný, případně některý z tropických olejů: kokosový, palmový.
 • Pravidelně užívejte olej z tresčích jater, abyste měli denně minimálně 10.000 IU vitaminu A a 1000 IU vitaminu D.
 • Jezte čerstvou zeleninu a ovoce – nejlépe organicky pěstované – v salátech, polévkách, nebo mírně podušené na másle.
 • Používejte celá zrna obilovin, ořechy a semena, která si předem připravíte namáčením či klíčením. Tím neutralizujete inhibitory enzymů a další zdraví škodlivé látky v obilninách vznikající či obsažené.
 • Na vaření i pití používejte filtrovanou vodu.
 • Dbejte na použití nerafinované, přírodní soli a širokého spektra bylin a koření.
 • Vyrábějte si vlastní dresinky na saláty: stačí ocet v raw kvalitě, extra panenský olivový olej a trocha za studena lisovaného oleje lněného.
 • Slaďte s rozmyslem a pouze přírodními sladidly, jako je med v raw kvalitě, javorový sirup, datlový cukr, Rapadura a stévie.
 • Pijte pouze nepasterizovaná vína a piva, v malém množství a pouze k jídlu.
 • Vařte v nerezu, železe, skle nebo kvalitním smaltu.
 • Používejte jen přírodní, kvalitní potravinové doplňky.
 • Hodně spěte, cvičte a vystavujte se dennímu světlu.
 • Myslete pozitivně a učte se odpouštět.

Knížecí rady?

Pokud jste si právě pomysleli, že jde o zásady nejen pro zdravé zuby, nejste daleko od pravdy. Pokud usoudíte, že jde o „knížecí rady“, protože takové potraviny není u nás lehké sehnat, naopak se spíše mýlíte: Kdo hledá, najde. A pokud vás napadne, že jsou to věci drahé, na které každý nemá, pak jde o problém přesahující tento článek. Ale pokusit se můžeme každý.

 

Další informace o zdravé dietě dr. Price naleznete na stránkách nadace Weston A. Price Foundation.

Článek je zpracován s využitím informací ze serveru www.naturalnews.com

 

čtěte také:

 

V dětských zubních pastách jsou látky, kterým je lepší se vyhnout

 

Zabijácká zubní pasta: máme se mít na pozoru před fluorem v našich ústech?

Klíčová slova: zdraví  | voda  | chemie
11439 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny