Příběh farmáře s kontaminovanou bio farmou, který bojuje proti monsantu

Autor: AC24.cz | Publikováno: 22.1.2014 | Rubrika: NÁZORY A PŘÍBĚHY
Ilustrace

Jako první na světě žaluje svého souseda za škody způsobené jeho GM plodinami. Pokud vyhraje, neobhájí tím pouze své právo pěstovat čisté nemodifikované potraviny, hájí tím i právo ostatních takové potraviny jíst.

Kontaminace měla dramatický dopad na S. Marshe a jeho živobytí, zatímco Monsato, které není nijak právně vázáno ani neručí za farmáře GM rostlin, je zcela zproštěno jakékoliv zodpovědnosti za tuto kontaminaci. Namísto akceptování této „biotechnické invaze“, se Steve rozhodl stát si za svým. Jediné možné řešení bylo řešit problém se sousedem soudní cestou, aby mu byly škody uhrazeny. Sousední farmář GM rostlin je podporován pro-GM lobbistickými skupinami „Pastoralists“ a „Graziers Association“. Jedná se o první případ na světě, kdy farmář biopotravin požaduje kompenzaci od farmáře GM potravin, který je zodpovědný za kontaminaci bio farmy svými plodinami.

Systém označování produktů je v Austrálii a na Novém Zélandu plný právních nedostatků a často je jediná cesta, jak si s jistotou pořídit jídlo bez GMO, koupit si bio.

Když Steve představil svůj problém Ministru zemědělství Terrymu Redmanovi, bylo mu řečeno, že za jeho ztrátu mohou standarty pro biopotraviny a navrhl, aby tyto standarty povolily kontaminaci GMO. To by však problém skutečně neřešilo – neměl by mít člověk právo jíst i pěstovat nemodifikované, zdravé i bio potraviny?

 

okud soud rozhodne, že je „bezdůvodné“ pro organický průmysl mít nulovou toleranci pro GMO, výsledkem by mohlo být, že v Austrálii nebude možnost jíst produkty bez GMO a žádná garance, že potraviny vypěstované zde jsou nemodifikované. Ceny nemodifikovaných potravin porostou a farmáři, kteří GMO nepěstují, zaplatí cenu kontaminace. Nakonec by to mohlo vést k vymýcení neupravených plodin důsledkem dlouhodobé kontaminace.

Steve se postavil za to, v co věří, ale nemůže se do boje pustit sám. Proto Nadace pro bezpečné potraviny (Safe Food Foundation) koordinuje financování poplatků za právní služby, aby měl Steve co největší šanci odejít ze soudu vítězně pro sebe i pro ostatní.

Mezinárodní právnická firma Slater & Gordon tento případ přijala kvůli své orientaci na případy týkající se veřejných zájmů, ale stále je zde mnoho dalších výdajů na obhájce, náklady soudního procesu a znalce. To všechno bude stát stovky tisíc dolarů.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: safefoodfoundation.org

 

video zde: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YpQHuUTfRro

 

čtěte také:

 

 

Monsanto aktivisty vytlačeno z Velké Británie

 

Indie obvinila Monsanto z biopirátství

 

Klíčová slova: Monsanto  | zdraví
3571 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

ePortal.cz

Megakšeft s Covidem už se peče: EU objednává vakcíny za stamiliardy. Nikdo se na nic neptáPomozte nám, prosím

euPortal.cz

V Evropské unii totálně zešíleli a pokračují v budování svého centralizovaného totalitního superstátu. Brusel chce zničit suverenitu států, jejich ekonomiku i svobodu lidí a prosadit přerozdělování imigrantůZase o krok dál k úplné debilitě: Jak naslouchat pocitům zeleniny? Práva zvířat už nestačí. Papež drží se cvoky krok

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAImigrant jí na ulici za bílého dne vyrazil zuby: chtěl telefonní číslo

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ParlamentniListy.cz

Xaver v akci. Po Moravcově trápení Vojtěcha se už houfují diváciTřeba to bylo jinak. Prymula hodně nečekaně o boji s covidem-19
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny