InfoGrafika: 10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout

Autor: FreePub | Publikováno: 28.3.2013 | Rubrika: CO JÍME
Ilustrace

(Free Pub) (NaturalNews) My v NaturalNews.com jsme hrdí na to, že poskytujeme čtenářům nejcennější a aktuální zprávy a informace o celé řadě otázek týkajících se zdraví, ale především chceme diskutovat zdravou výživu, protože naše zdraví záleží na tom, co dáme do svých těl – a co do nich nedáme.

Podívejte se na tuto infografiku.

Mějte se na pozoru
Vytvořili jsme infografiku s deseti nejčastěji geneticky modifikovanými (GMO) potravinami, kterým byste se měli vyhnout. Pořadí je zvoleno náhodně.

1) Rajčata
Co? Rajčata? Ano, je to tak. Jde pravděpodobně o symbol GMO potravin, jsou na trhu přibližně od roku 1994. Někteří si stále myslí, že jsou tyto modifikace OK. Nová technika vyvinutá vědci pro prodloužení doby spotřeby zvyšuje tuto dobu z 15 dní na skoro měsíc. Je toho dosaženo pomocí potlačení dvou nezymu (A-Man, B-hex), které se hromadí během procesu zrání. Zastánci tvrdí, že tato modifikace sníží plýtvání a zvýší efektivitu, ale jde o proces, který geneticky mění produkt a objevily se zprávy, že některá zvířata umřela krátce po pozření těchto GMO rajčat.

2) Bavlna
Je zařazena mezi potraviny, protože její olej může být konzumován. Bavlna (zejména ta GMO Bt bavlna), která je běžná v Indii a Číně, má škodlivé následky. Nedávný čínský výzkum zjistil, že sice Bt bvlna zabíjí bollworm bez použití insekticidů, ale zároveň se zvyšuje počet škůdců, které poškozují jiné plodiny. Navíc Bt bavlna stojí za vyčerpáním půdních živin, nižších zemědělských výnosů a má větší požadavky na vodu.

3) Řepka
Řepka je pravděpodobně jedním z nejvíce zavádějících „zdravých“ potravin. Řepkový olej musí být ze semen odstraněn chemicky, pak dezodorizovaný a pozměněný, aby mohl být využit v potravinách. Jde o jednu z nejvíce chemicky upravených potravin v naší stravě.

 

4) Aspartam
Umělé sladidlo, které se nachází v mnoha produktech. Byl objeven omylem v roce 1965 chemikem, který testoval látku proti vředům. Některé záchvaty a dokonce úmrtí jsou připisována aspartamu.

5) Mléčné výrobky
Znepokojivý počet (v USA až pětině) dojnic dostává růstové hormony ke zvýšení produkce mléka, a toto číslo roste od té doby, co FDA v roce 1993 schválila geneticky upravený hovězí růstový hormon známý jako rbGH nebo rbST. Hormon údajně zvyšuje produkci mléka o 5 až 15%, ale vědci vyjádřili obavy ze zvýšených hladin IGF-1 (insulinový růstový faktr-1) z krav, které dostávají onen růstový hormon, což může způsobit zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva nebo prsu.

6) Kukuřice
Nyní je modifikovaná tak, aby sama vytvářela insekticid, až polovina všech amerických farem má GMO kukuřici od Monsanta. Doktoři v Sherbrooke University Hospital v Quebecu objevili Bt toxin zGMO kukuřice v krvi těhotných žen a jejich miminek, stejně tak jej nalezli i v krvi žen, které těhotné nebyly.

7) Papája
GMO papája se komerčně pěstuje na Havaji již od roku 1999, je modifikována tak, aby odolala viru Papaya Ringspot. Je povolena ke konzumaci v USA a Kanadě. GMO papája nemůže být dovážena do a prodávána v Evropské unii.

 

8) Brambory
Favorit amerického škrobu, GMO brambory (zvláště ty modifikované pomocí Bacillus thuringiensis var. Kurstaki Cry 1) byly dávány myším a u těchto myší se pak objevily toxiny v jejich tělech. Podle Dr. Nina V. Fedoroff Willaman a Evana Pugha, oba jsou z Pensylvánské státní univerzity: „myši krmené GMO bramborami měly výrazně nižší hmotnosti orgánů…“

9) Sója
Stejně jako další potraviny, tak je i sója upravena tak, aby odolala herbicidům. Sója je v sójové mouce, v tofu, v sójových nápojích, v sójovém oleji a mnoha dalších produktech, obzvláště v pečivu a cukroví. Podle jedné zprávy: „Krmili jsme dva roky tři generace křečků GMO potravinami, obzvláště GMO sójou, měli z toho devastující následky. Třetí generace křečků ztratila schopnost reprodukce. Také trpěli pomalejším růstem a vysokou úmrtností mláďat.“

10) Rýže
Nejrozšířenější zdroj škrobu v Asii a USA. Byla geneticky modifikována,aby obsahovala vysoká množství vitamu A. Ale navzdory tomuto cíli není v mnoha zemích přijímána. Čína například pozastavila distribuci GMO rýže v rámci svých obchodních dodávek potravin kvůli rostoucím obavám o bezpečnost.

Překlad článku Infographic unveiled: Top Ten GMO Foods to Avoid Eating
http://www.naturalnews.com/036063_GMOs_foods_infographics.html

Čtěte také: InfoGrafika: 10 nejčastějších geneticky modifikovaných potravin, kterým se vyhnout

čtěte také:

Monsantův Roundup mění tvar obojživelníků

„Biofarmy“ budou vkládat vakcíny a léky do GM „biofarmaceutických“ plodin

GMO insekticid je zodpovědný za hubení včel a kontaminaci celého potravinového řetězce

Klíčová slova: zdraví  | GMO  | potraviny
8107 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

Exkluzivně: Český rozhlas cenzuruje volební spot Okamurovy SPDEuroposlanec z Irska v rádiu: Lidé touží po zdražování, bídě a ekototalitě

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicí

Eurabia.cz

Jen za září 3200 pokusů o ilegální překročení polských hranicČí jsou? Na bělorusko-polské hranici nalezeni 4 mrtví imigranti

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pomsta za nemocného Zemana. A Zdeněk Zbořil si ji užilJak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny