Nehněvejte se! Přečtěte si, co hněv dělá s vaším organismem
Lékařské výzkumy ukazují, že přemíra hněvu, a to ať už mu dáme průchod nebo jej tlumíme, může mít vážné zdravotní následky. Ovládání hněvu je tedy pro naše zdraví velmi důležité.
1. Srdeční poruchy
Časté výbuchy hněvu zvyšují hladinu kortizolu a adrenalinu v organizmu, což se projevuje srdeční zátěží a zátěží oběhové soustavy. Hněv způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje míru glukózy v krvi, což může poškodit stěny tepen.
2. Poruchy zažívací soustavy
V okamžicích krajního hněvu se může přerušit uvolňování chemických látek, které jsou potřebné k správnému trávení. Intenzivní hněv také zvyšuje úroveň žaludečních šťáv, které mohou podráždit žaludeční vředy a vyvolat průjem, zácpu nebo křeče ve střevech.
3. Bolest svalů
Zlost může napnout svaly do té míry, že se v nich projeví fyzická bolest. Hluboké dýchání během nervově náročných situací může dodat svalům potřebný kyslík a uchránit je tak před bolestnými křečemi.
4. Bolesti hlavy
Hněv může také vyvolat bolesti hlavy a migrény. Trismus, hormonální změny a dehydratace, to jsou některé ze škodlivých fyzických reakcí, které mohou postihnout naše tělo.
5. Zvýšení tělesné hmotnosti
Kortizol uvolňovaný organizmem vytváří tukové vrstvy v břišní dutině. Existují také důkazy o spojitosti mezi hněvem a poruchami stravování, a to zejména u dospívajících.
6. Mozková mrtvice
Hněv uvolňuje adrenalin, který přispívá k tvorbě krevních sraženin. Ovládání emocí tedy přispívá k nižší míře adrenalinu, a tím i ke snížení rizika mozkové mrtvice.
Zdroj: sunnyskyz.com