Nepřehánějte to s čištěním uší! Proč? Protože…

Autor: Lída P. | Publikováno: 11.1.2017 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

Lékaři z Americké akademie otorinolaryngologů (tj. „ušní-nosní-krční“) odrazují od používání vatových tyčinek k čištění uší.

Při používání vatových tyčinek dochází nezřídka k tomu, že místo toho, abychom z ucha odstranili nečistotu, strkáme ji hlouběji do zvukovodu.

Je dobré vědět, že ušní maz, kterého se snažíme zbavit, hraje důležitou roli v čištění a zvlhčování zvukovodu a zároveň zajišťuje ochranu před některými bakteriemi a plísněmi. Jeho úkolem je rovněž zachycovat částečky prachu a špíny, aby nepronikly k bubínku. Ušní maz představuje rovněž překážku pro vodu a brání jí ve vtékání do ucha během koupele.

Z toho důvodu není vhodné odstraňovat zbytečně ušní maz ze zvukovodu. Ve většině případů dochází k tomu, že samočinně vychází ven např. při žvýkání jídla.

Abychom se zbavili nadbytku ušního mazu, stačí přetřít vnitřek ucha navlhčeným hygienickým kapesníčkem namotaným na prst. Je třeba však postupovat opatrně. Lze také použít zvláštní přípravky k rozpouštění ušního mazu, které jsou dostupné v lékárnách.

Uši -  vatové tyčinky

Zdroj: sciencealert.com

Klíčová slova: zdraví  | lékaři
16247 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny