Topinambury – kouzelné brambory, které byste měli zkusit

Autor: Lída P. | Publikováno: 9.1.2017 | Rubrika: CO JÍME
Ilustrace

Topinambury, jinak také slunečnice topinambur či židovské brambory, pomalu pronikají i na české stoly. Tato rostlina si zaslouží pozornost vzhledem k obsahu vitamínů a různých minerálů.

Topinambury v sobě skrývají mj. vitamíny skupiny A, B6, B12 nebo D a prvky jako železo, vápník, hořčík, sodík či draslík.

V podstatě se jedná o méně známé příbuzné obyčejné slunečnice, u nichž se ale konzumuje jejich hlíza.

Díky obsahu inulínu jsou velmi vhodné pro diabetiky (snižují obsah cukru). Navíc neobsahují lepek, a tak jsou ideální pro lidi trpící celiakií.

Tato rostlina urychluje látkovou výměnu, má příznivý vliv na játra a močové cesty a projevují se u ní protinádorové účinky. Topinambury kromě toho snižují absorpci cholesterolu ze střev a upravují krevní tlak.

Hlízy topinambur mají nasládlou, lehce oříškovou chuť. Lze je připravovat různými způsoby. Ale v zásadě nic nezkazíte, pokud s nimi budete zacházet jako s obyčejnými brambory. Zkuste klidně hranolky, chipsy nebo kaši.

Topinambury

Topinambury

Klíčová slova: zdraví  | rakovina
2373 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

ePortal.cz

Vy pravdu nemáte a nás je opravdu vícV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Turecko přestalo bránit uprchlíkům v cestě do Evropy. Tisíce muslimů již pochodují. Podívejte seV Paříži proběhly bouře migrantů z Konga, kteří přitom zapálili desítky a desítky aut

Eurabia.cz

Koronavirus z biologických zbraní proti Číně !?RUSKO V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH - díl 1.

euServer.cz

Náměstí Pod kaštany v roli protiruské provokaceČeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?

ParlamentniListy.cz

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny