Lži ze strany evropských byrokratů o glyfosátu jsou příkladem, že stále více občanů žádá úplný odchod z EU

Autor: AC24.cz | Publikováno: 21.5.2016 | Rubrika: JAK ŽIJEME
Ilustrace

 Jsou jasně svolní spolu s Washingtonem upřednostnit stranu Monsanta a lobby chemických herbicidů agro-byznysu před obavami občanů EU o zdraví a bezpečnost. Právně myslící by to mohl nazvat nedbalostním trestným činem. Problém je v nadcházejícím obnovení licence k používání nejspíš karcinogenního glyfosátu, hlavní ingredience široce používaného herbicidu od Monsanta Roundup®.

Intenzita lží a snah o klamání ze strany byrokratů EU bez tváře ohledně problematiky glyfosátu je ukázkou toho, proč čím dál více občanů EU žádá úplný „odchod“ z Evropské unie.

Počátkem tohoto roku doporučila Komise EU opětovné schválení této licence pro kontroverzní glyfosát na dalších 15 let. Prohlásili, že jejich rozhodnutí pro „ANO“ bylo založeno na nálezu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), že neexistuje žádný důvod myslet si, že glyfosát je karcinogenní.

Tento nález nebyl ani podpořen otevřeným odhalením odpovídající studie EFSA o zdraví a bezpečnosti, o které tvrdil, že z ní vychází, ale šel úplně proti nálezu Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci (IARC), že herbicid glyfosát používaný ve většině GMO rostlinách po celém světě a ve spoustě dalších plodin a dokonce i na domácích zahradách je „nejspíš lidský karcinogen.“ V laické mluvě to znamená více než 50% šanci, že vystavení se mu způsobuje u lidí rakovinu, což bylo testováno na běžné pitné vodě nebo na potravinářských plodinách stříkaných Roundupem či jiným na glyfosátu založeným herbicidem.

EFSA zakládá své stanovisko výlučně na zprávě německého Spolkového institutu pro hodnocení rizika (BfR), který to následně vzal z jasné zaujaté zprávy od Monsanta a od dalších skupin agro-chemického průmyslu, a ten řekl, že je „nepravděpodobné“, aby představoval riziko rakoviny. IARC použil data pouze z veřejné domény, ale zkorumpovaný německý BfR založil svou zprávu na tajných průmyslových studiích, jejichž zveřejnění pro IARC nebo pro veřejnost bylo odmítnuto.

Veřejný nátlak, námitky několika států EU a petice napříč celou EU podepsaná více než jedním milionem občanů EU žádají skoncování s používáním glyfosátu stejně jako protestní dopis podepsaný téměř stovkou vůdčích vědců, který je adresovaný eurokomisaři zdravotní a potravinové bezpečnosti (rovněž známému jako DG SANTE) Vytenisu Adndriukaitisovi vedla k prohlášení Andriukaiteise z počátku dubna naznačujícímu novou citlivost k jasnému přání lidí, aby nebyli svévolně vystavováni rakovinotvorným činidlům ve svých potravinách a v pitné vodě pocházejících z rozšířených postřiků glyfosátem.

Teď o pouhé dva týdny později ten samý nezdravý eurobyrokrat pro zdraví Andriukaitis zase obrátil. 26. dubna se komisař DG SANTE setkal s vůdci bloku Socialistů a Demokratů v Evropském parlamentu. Na této schůzce projevoval hrubou přezíravost k jakýmkoliv návrhům na omezení tohoto nebezpečného herbicidu. Andriukalitis oznámil svůj plán na znovu schválení glyfosátu na deset let bez jakýchkoliv konkrétních omezení.

 

 

Washingtonská taktika tvrdé ruky vůči Komisi EU

Za povšimnutí stojí, že eurokomisař zdraví a potravinové bezpečnosti Andriukaitis v prosinci 2015 jel do Washingtonu, kde se setkal s americkým obchodním vyjednavačem Michaelem Fromanem. Podle interních dokumentů Komise EU z washingtonské schůzky, které na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získalo několik nevládních organizací Wahington na Adriukaitise tvrdě tlačil, aby dal výjimky rostlinám a živočichům vytvářeným pomocí „editace genů“ a dalších nových technik z existujících předpisů EU o GMO. Jak řekla ředitelka Geenpeace pro potravinovou politiku EU Franziska Achterberg: „Komise musí uznat, že editace genů je genetické inženýrství.“ Tato změna jména je jen dalším klamem, o který se Washington a Monsanto kabala za GMO snaží obejít rigorózní bezpečnostní testy a označování.

Ty dokumenty ukazují, že Washington od EU chce, aby odhodila všechny zdravotní a ekologické obranné mechanismy kolem GMO a vydláždila cestu pro transatlantickou obchodní dohodu (TTIP). Další kolo vyjednávání o TTIP začalo 25. dubna v New Yorku. Zdravotní eurokomisař Andriukaitis spěchající prorazit s obnovením licence pro glyfosát v květnu jasně jen dalším odrazem nesmírného tlaku Washingtonu na nikomu se nezodpovídající byrokracii Komise EU. Toto je známo jako „demokratický deficit“.

Žádné překvapení, že DG SANTE Andriukaitis zcela ignoroval hlasování parlamentní většiny z počátku dubna, schválené 374 hlasy pro ku 225 proti, o tvrdých omezeních na glyfosát založených na principu „předběžné opatrnosti.“ Tento princip uvádí, že když existují závažné pochybnosti o rizicích pro lidi či zvířata, vyřazuje se kvůli opatrnosti. Většina členů poradních orgánů Evropského parlamentu hlasovala pro doporučení omezení doby licence z 15 na 7 let. Dále volali po významných omezeních používání glyfosátu:

  • nepovolovat neprofesionální použití
  • nepovolovat v blízkosti veřejných parků, hřišť, zahrad
  • nepovolovat, kde ke kontrole plevelů stačí systémy zvládání škůdců
  • přísná omezení pro nasazení před sklizní (usušení), které je považováno za nepřijatelné

Podle skupin jako Britská asociace půdy a skupiny sledování GMO Trvale udržitelný puls požaduje rezoluce Europarlamentu přísné omezení nasazení glyfosátu na plodiny ‚před sklizní‘. To se mluví o praxi postřiku plodin do dvou týdnů před sklizní, aby ty rostliny ‚uschly‘ a usnadnily tak sklizeň. Takové předsklizňové nasazení glyfosfátu je kanálem pro vystavení lidí glyfosátu přes sklízené plodiny. Současné formulace pro glyfosát licencují širokou škálu plodin včetně pšenice, ječmene, ovsa, řepky olejky (kanoly), lnu, fazolí a hrachu. O tomto použití se má za to, že je hlavním zdrojem toxického herbicidu glyfosát a jeho zbytků v chlebě.

Toto hlasování Europarlamentu není pro Komisi a členské státy EU závazné, má však morální váhu. Teď k morální protiváze zůstávají už jen různé členské státy EU. Členské státy EU provedou konečné hlasování o glyfosátu v květnu. Sázky jsou vysoké. Zákaz glyfosátu v EU by mohlo být pro geneticky modifikované zemědělství po celém světě zvukem umíráčku. Že by teď nastal zdravý obrat?

F. William Engdahl

Zdroj: journal-neo.org

Klíčová slova: Monsanto  | EU  | jedy
4313 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

euPortal.cz

Voda je nás všech, ale musíme si ji paradoxně koupit zpětVážení čtenáři, pomozte nám prosím

Eurabia.cz

Kterak realita naučila BISku housti: přešaltovává na TureckoVideo: V tureckém plážovém rezortu zmlátili top-modelku

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovkyPodpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny