Letošní chřipková vlna se láme: Jsou megadávky C vitamínu nebezpečným šílenstvím? Nulové riziko? Udivující objev amerického lékaře. A jak souvisejí vitamíny s leteckým provozem?

Autor: Erika Hájková | Publikováno: 15.3.2016 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

Virové i bakteriální infekce, včetně mononukleózy a zánětu jater - hepatititdy - revmatoidní artritida, rakovina… to jsou některé z obdivuhodně dlouhého seznamu nemocí, při nichž nám mohou pomoci vysoké dávky (takzvané megadávky) vitamínu C. 

Alespoň podle zastánců této metody. Rekrutují se překvapivě převážně - ačkoli ne jen - z řad lékařů. Doporučují ovšem dávky často překračující tisícinásobek takzvané doporučené denní dávky, která je “mainstreamově” stanovena na 75-90 miligramů. A “uživatelé”, kteří jejich postupy zkoušejí, bez výjimky potvrzují jejich slova: céčko je schopné výrazně pomoci uzdravení v případech lehčích i těžších chorob.

“V průběhu minulého desetiletí jsem léčil přes devět tisíc pacientů vysokými dávkami vitamínu C. Účinky této látky, pokud je použita v adekvátním množství, významně mění k lepšímu průběh mnoha nemocí. Kromě toho jakákoli stresová situace velmi navyšuje spotřebu vitamínu C v těle,” píše o “céčku” americký lékař dr. Robert Cathcart ve své práci Vitamín C, tritrace po toleranci střev, anaskorbémie a subakutní kurděje

Vyšla již roku 1981. Téměř pětatřicet let po jejím vydání ale bohužel jeho teorie zůstává v šuplíčku “obskurní nesmysl” a uživatelé, kteří se přesvědčili o její pravdivosti, stejně často tápou v důležitých “detailech”: je to, co dělám, vlastně vůbec bezpečné?


Vážená paní Peprná,

velmi děkuji za článek "Na prahu chřipkové epidemie...".

Jsem druhý den po jejím útoku a užívám si předávkovávání Céčkem, které mě mílovými kroky uzdravuje.

Díky Bohu i Vám za to.

Jen jsem v článku nenašel info o tom, zda předávkování nepůsobí negativně na játra, ledviny atd.

Je to opravdu z tohoto hlediska bezpečné?

Metodu jsem poradil mamince, která mě ovšem sepsula, že to je šílenství.

Děkuji předem za odpověď a srdečně zdravím.

T.S.


Podobné otázky se honí hlavou asi každému, nebo téměř každému, kdo “megadávky” někdy úspěšně vyzkoušel: nepřidělávám si jeden problém vyřešením jiného? Neubližuji nějak svému tělu? 

Čtěte ZDE: Zásadní návod nejen na rakovinu: Jak užívat “megadávky” vitamínu C? Jsou zázračná vyléčení jen šťastné náhody? Klíčová látka, která chybí v lékařských předpisech

Situaci moc nepomáhají “klasičtí”, mainstreamoví lékaři, kteří na céčko takzvaně “nevěří”. Práci Cathcarta, Klennera, Paulinga a další řady lékařů, kteří se vitamínem C zabývali celý život, odsoudí předem jako nesmysl a její zastánce nazvou šarlatány - aniž se obtěžují udělat jednoduchý pokus, jaký podnikl dr. Cathcart na začátku své “kariéry” zastánce megadávek céčka:

“V roce 1970 jsem zjistil, že čím nemocnější pacient, tím více kyseliny askorbové (tedy vitamínu C, pozn. aut.) podávané ústy sneslo jeho tělo, než se objevil průjem. Nejméně 80% dospělých snáší mezi 10 a 15 gramy kyseliny askorbové, podávané ve formě jemných krystalků rozpuštěných v polovině hrnku vody a rozdělených na čtyři dávky během 24 hodin. 

Můj objev, pro mně samého neuvěřitelný, spočíval v tom, že všichni pacienti, kteří tolerovali tyto dávky askorbové kyseliny, snesli větší dávky - aniž se dostavil průjem - pokud byli nemocní, nebo ve stresu. Tato zvýšená tolerance byla v zásadě úměrná toxicitě (jedovatosti, závažnosti pozn. aut.) nemoci, která byla předmětem léčení. Toleranci rozhodně zvyšuje již mírný stres (například úzkost, cvičení a fyzická námaha, velké horko, zima, atd.). Kromě toho bylo zřejmé - což jsem očekával - že zvýšení frekvence dávek opět zvýšilo toleranci - tělo bylo schopno vstřebat zhruba o polovinu více vitamínu. Co jsem ovšem naprosto neočekával, bylo, že se dostanu u některých pacientů - aniž se objeví symptomy průjmu - na dávky kolem 200 gramů za 24 hodin.” 

Píše dr. Cathcart a pokračuje seznamem, v němž sám s údivem konstatuje, že pacienti s mírným nachlazením užívali mezi 30 a 60 gramy (tedy téměř tisícinásobek takzvaně “doporučené” dávky!) denně, pacienti s virovým zápalem plic pak mezi 100 až 200 gramy denně. Takto vysoké dávky pak u nich vyvolaly téměř okamžitý ústup jejich nemoci - což ovšem nižší dávky nedokázaly. Cathcart současně dodává, že vysoké dávky C vitamínu léčí jak mononukleózu, tak hepatititdu, tedy zánět jater. Podobně léčí i močové kameny.

Je tedy zřejmé, že vitamín C ve vysokých dávkách nejen játrům a močovým cestám neubližuje, ale naopak tělo výrazně posiluje. Jde prostě jen o věc, která je natolik nezvyklá, že ji většina z nás - ke své škodě - má za "nebezpečnou novinku”.

Právě “předávkování” je přitom zásadním prvkem pro úspěch metody. Jak vysvětlují zastánci teorie, C vitamín slouží v lidském organismu zřejmě jako náhrada jednoho stresového hormonu, jinak produkovaného v játrech většiny savců. Pokud je tělo ve stresu, a je askorbátu dost, rozjíždí se v organismu řada enzymatických reakcí, která mu pomůže navrátit ztracenou rovnováhu. Kromě toho samotný vitamín C působí jako antioxidant a neutralizuje tak toxickou látku, virus, či bakterii přímo v těle. Když jej ovšem není dostatek, nic podobného se nestane - celý metabolismus C vitamínu “spí”. 

Proto nám menší množství C vitamínu sice pomůže, ale docela zdraví nebudeme. Dobře to - mimoděk - vyjádřil v dopise jiný náš pravidelný čtenář:


Dobrý den paní Eriko,

Vaše články čtu už více než rok. O účinku vitamínu C jsem se přesvědčil sám a více než mnohokrát.

Každý den si totiž vymačkám půlku citronu a trochu rozředím vodou a piju tuto směs.

Už několik let jsem neměl vážnější nemoc než rýmu, kašel a horečku. To nemluvím ani o dalších vlivech vitamínu C, o kterých se zmiňujete ve svém dnešním článku na Protiproudu. (…)

Děkuji Vám za tyto velice zajímavé články nejen o zdraví.

Dále děkuji celé redakci Protiproudu za skvělou práci o informování lidí o tom, co se děje ve světě. V posledním roce a půl už nesleduju televizi, ale když se chci dozvědět o tom, co se děje čtu Protiproud nebo Parlamentni listy.

Přeji Vám mnoho dalších úspěchů

M. K. 


Pan M. K. má samozřejmě také pravdu: půlka citronu za den je samozřejmě také možná a jistě by ji - na rozdíl od “megadávek” schválil i “mainstreamový” lékař. Jenže ačkoli jí organismus podpoříme, zcela se s její pomocí každoročních chřipek (o těžších nemocech nemluvě) nezbavíme.

Zastánci "megadávek" vitamínu C mají na to své vysvětlení. Podle nich v případě, že neužíváme vysoké dávky vitamínu C, dostáváme tělo do stavu, který nazývají “subakutními kurdějemi”. Zatímco akutní kurděje jsou stavem absolutního nedostatku C vitamínu, který proslavili nebozí bezzubí námořníci, “subakutní” kurděje “pouze” znamenají, že vitamínu je v těle tak málo, že si ho organismus “skladuje na horší časy” a nepoužívá již zmíněnou řadu enzymatických reakcí, které jinak využívat může. 

Čtěte ZDE: Znovu o vitaminu C: Jak vyskočit ze smrtelné postele doktorům navzdory. Obrna, kóma i autismus způsobený očkováním. Může "céčko" ublížit? Až se zima zeptá, bude pozdě

Proto nejsou projevy onemocnění tak závažné, ovšem přesto jsou kurdějím podobné: patří mezi ně špatná rekonvalescence a hojení ran, záněty dásní, sliznic dýchacích cest a nosních dutin i jakékoli další záněty v těle, únava či poruchy imunity od nejlehčích až po nejtěžší typu revmatoidní artritidy či Guillain-Barrého syndromu.

O tom, že dotyčná teorie funguje, svědčí i záplava různých zkušeností s céčkem, která po vydání článků o něm, zaplavila naši redakční poštu.


Zdravím redakci,

jste jeden z mála serverů které jsem ochoten číst. 

Vaše články o zdraví jsou fakt paráda (a nejen ty o zdraví), jen vetšinu už znám, třeba vitamín C, dostávám do sebe i 20g za den a teď jsem se zbavil nachlazení za dva dny. Myslím, že to znáte, ale posílam jak na to:http://nespechejtedorakve.cz/videa/vitamín-c-pravda-a-lez 

Mějte se.

J. H.


Pan J. H. má naprostou pravdu: v případě vitamínu C - stejně jako v případě většiny osvědčených a jednoduchých přírodních metod léčby, jimž se zde již několik let společně věnujeme - nejde o žádné “novinky”. 

Naopak - jde o často desítky, stovky (nebo dokonce tisíce) let staré, osvědčené návody - jenže takové, na něž naše takzvaně moderní civilizace ve své většině jaksi... pozapomněla. 

Zkrátka: Pokud tradiční postupy nejsou vysvětlitelné momentálním stavem zoufale nedokonalého vědeckého poznání, pak jsou k ničemu. A pokud náhodou někdo objeví něco nového? Když se to nehodí do krámu moderní medicíně (ovládané především zájmy mocných chemo-farmaceutických nadnárodních koncernů), pak to prostě - není.

“Megadávky” céčka rozhodně stojí za vyzkoušení - zvláště pokud člověk čelí akutní či chronické chorobě. Samozřejmě - jako žádná metoda - nevyřeší vždy vše. Zmíněná Cathcartova práce například vysvětluje, že C vitamín kupodivu zřejmě nepovraždí plísně, nebo candidu albicans. Také nic nezmůže proti klasické artróze. Skoro se vším ostatním si ale zřejmě poradí - a v každém případě je céčko výrazně schopno podpořit naši imunitu.

C vitamín je zkrátka něčím jako “dopravním prostředkem”, který pomůže našemu organismu využít skryté rezervy a dostat se rychleji k cíli, ke zdraví. Že na tento prostředek mnozí lékaři “nevěří”? Před třemi sty lety také málokdo věřil, že bychom mohli cestovat mezi kontinenty za několik hodin - a ještě vzduchem. Předměty, těžší vzduchu, přece nemohou létat, jak prohlásila slovutná francouzská Akademie...

Analogie s letadlem je ale důležitější, než se zdá. Může nám odpovědět na otázku, nač doopravdy C vitamín “není”:

Ani pokud máme “letadlo”, a skutečně nastartujeme motor, neznamená to přece, že automaticky umíme létat. Dopravní prostředek je totiž především nutno namířit k cíli, a pak ho k němu stabilně dovést. 

A to za nás neudělá ani pilulka, byť v podobě skvělého vitamínu. Skutečné uzdravování je - stejně jako let letadlem - cesta. A její hladký průběh je především záležitostí nikoli pouze letadla, ale stejně tak “pilota” - a "neviditelné" kontrolní věže.

Ale o tom tu v duchovní rubrice píšeme vlastně pořád.

PP

Klíčová slova: zdraví
5209 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistilaMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozumSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosemCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

ePortal.cz

Sebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnosti

euPortal.cz

Kterak EU svou „pomocí“ Erdogana vykrmilaDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAMaďarsko se postavilo za Polsko proti EU

euServer.cz

Západní civilizace prochází inkluzíLukašensko proti Rusům. Proč se před volbami nemá lavírovat

ParlamentniListy.cz

„Migranti nemají práci, kradou a znásilňují ženy? Vypněte to!“ Petr Žantovský sleduje řev, který nastal po slovech Ivany TrumpovéStrašná čísla, fatální chyba! Kolaps zdravotnictví na 120 tisících nakažených! Hamáček se rozpálil
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny