Návrat vymýcených nemocí: Syrští doktoři varují před zdravotní katastrofou

Autor: VlastniHlavou.cz | Publikováno: 28.9.2015 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

Nedodstatek lékařů, léků a špatné zásobování uvrhlo zemi zpět do lékařského temna, obrna a svrab znovu řádí a většina porodů probíhá doma.

Situace je neúnosná, katastrofální a mnozí obyvatelé Sýrie nemají přístup ke zdravotnické péči,” říká Oubaida Al Moufti, francouzsko-syrský doktor a člen Svazu syrských lékařských organizací (UOSSM).

Doktor z Aleppa, bývalého ekonomického středu, nyní místa zpustošeného boji, říká, že město má jen pět nemocnic – z toho tři fungují jen částečně.

Není zde více než 30 lékařů z různých oborů. Mimo zranění z války jsme svědky oživení nemocí jako jsou obrna, tuberkulóza, svrab nebo tyfus,” říká doktor, který se představil jako Abdelaziz.

Jiný lékař popsal nesnesitelnou situaci v rebely ovládaném předměstí Damašku, Východní Ghoutě, která byla po více než dva roky v obležení sil loajálních syrské vládě a kde “není možné doručit humanitární pomoc.”

V IS okupované Raqqa, která je domovem pro 1,6 milionu lidí, nejsou žádné “gynekologické, porodnické ani pediatrické služby”. Více než 80% dětí se narodilo doma.

Lékaři z UOSSM se snaží pracovat ve všech válečných zónách – ať už v držení syrských vládních sil, rebelů nebo bojovníkům IS.

My jsme neutrální, ale zažíváme násilí ze všech stran, a neexistují zde žádné garance od nikoho,” říká asociace, která má k dispozici seznam 250 zabitých lékařů během války, která začala v březnu 2011.

Tawfik Chamaa, zástupce UOSSM ve Švýcarsku odsoudil to, co nazývá “mezinárodním tichem nad každodenním utrpením Syřanů“.

“Všechna média hovoří o extrémismu a hrozbě z Daesh (jiný název pro IS). Ale nemluví o ženách a dětech, které byly zabity, tělech roztrhaných na kusy, rozpáraných břichách, kterými jsme se jako lékaři zabývali každý den, říká Chamaa.

Čerpáno z článku Old diseases return as Syrian doctors warn of ‘medical disaster’

převzato z vlastnihlavou.cz

čtěte také:

Nakažlivé šílenství: kdo nám usiluje o zdraví? Virus, nebo Světová zdravotnická organizace?

Španělská chřipka. Jak to bylo...

Klíčová slova: zdraví  | Sýrie  | zdravotnictví
3351 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny